Gyerekek számára kedvezőtlen számok
A házasság nem mindig könnyű dolog; a szomorú valóság ugyanis az, hogy nem minden “Igen” végződik boldogsággal, attól függetlenül, hogy mennyire szereti két ember egymást. A kutatások szerint az első házasságkötések 40-50 %-a, a második házasságkötéseknek pedig 60 %-a végződik válással, és sajnos a gyerekekre ilyenkor fontos a megfelelő mértékű fókusz, ami nem túl kevés, és nem is sok. Válási tanácsadás keretében mindig felhívom a szülők figyelmét, hogy a gyermekek életükben a felnőttektől függenek, hogy életkészségeket tanítsanak nekik, és segítsenek nekik bizalmat szerezni. Amikor a felnőttek részt vesznek a különélés és a válás érzelmileg nehéz folyamatában, könnyen megfeledkezhetünk a gyermekek szükségleteiről.
Pár kiemelt téma a válási tanácsadás során:
Kapcsolattartás
Fontos kérdés a gyermeknevelése; különösen a gyermekeknek lehetőség szerint folytatniuk kell a rendszeres kapcsolatot mindkét szülővel. A válás túl gyakran ahhoz vezethet, hogy az egyik szülő részvétele drámai módon csökken, vagy a szülő teljesen eltűnik. Ennek pusztító hatása lehet egy gyermekre, aki valószínűleg elhagyatottnak, nem szeretettnek, elutasítottnak érzi magát, és ezt érezheti, valahogy a saját hibájából is. (Természetesen vannak olyan szélsőséges esetek, amikor az egyik szülő annyira bántalmazza, vagy annyira képtelen a kábítószer- vagy alkoholproblémák miatt a gyerekekkel foglalkozni, ebben az esetben nem szabad részt vennie mindaddig a gyerek nevelésében, amíg ezeket a problémákat nem orvosolják. Tapasztalataim szerint azonban ez nagyban kivétel és nem a szabály).
Kommunikáció
A gyerekeknek hallaniuk kell és el kell hinniük, hogy a nézeteltérés kizárólag a felnőttekről szól, és a szülők bármit is döntenek, őket szeretik. A gyerekek érezhetik, ha feszültség van a felnőttek között, és meg is kell nyugtatni őket, hogy ennek semmi köze a gyerekekhez. A gyermekek gyakran hallgatnak és érzékenyek a felnőttek által mondott szavakra. Ha a felnőtteknek megbeszélnivalókat kell megvitatniuk egymással, akkor ezt privát módon és nem a gyermekek előtt kell megtenni. Ez segíti a gyermekeket abban, hogy elhiggyék, hogy a válás vagy a különválás valóban a szülők kérdése. Fontos, hogy a gyerekek ne érezzenek veszteséget annak ellenére, hogy a szülők a jövőben külön élnek.
Biztonságérzet
A gyermekeknek támogatásra van szükségük a testi és érzelmi elvárásokhoz is, amikor élethelyzetük megváltozik. Biztonságos helyre van szükségük, hogy kifejezzék érzéseiket, és életükben szeretni, megérteni és figyelni kell rájuk. Ha ez hiányzik a gyermekek számára, néha önpusztító vagy társadalmi kihívást jelentő módon mutatják ki szorongásukat. Ennek következtében nehezen tudják elhinni, hogy a világ érzelmileg biztonságos hely, és felnőttként problémákat okozhat az egészséges kapcsolatok kialakítása.
A válási tanácsadás alkalmával a szülőket is támogatjuk érzelmileg, hiszen nekik is szükségük van rá. Felnőttként azt is éreznünk kell, hogy számítunk. Nehéz és néha megerőltető folyamat az eszközök és adósságok felosztása, valamint a szülői ütemezés kialakítása, miközben érzelmileg alkalmazkodnak. Ilyen körülmények között kihívás lehet emlékezni arra, hogy a gyermekek mennyire sérülékenyek és függők.
A válási tanácsadás vagy támogatók keresése nem a hiányosság vagy a gyengeség jele. Az erőforrások egészséges felhasználása a helyzet kezelésére. Jó támogatással mind a felnőttek, mind a gyerekek továbbra is fontosnak és szeretettnek érezhetik magukat, és a válásban részt vevő minden családtag zökkenőmentesen áttérhet a sikeresen átalakított életre.